Prof. Dr. Mustafa Çetiner

Prof. Dr. Mustafa Çetiner Kayseri’de doğdu.

İlk öğretimini Kayseri İnönü İlkokulu, Orta ve Lise eğitimini ise Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1988 yılında bitirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hematoloji uzmanlığını tamamladı.

Dr Çetiner, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Chicago’da Nortwestern Üniversitesi Robert Lurie Kanser Merkezinde Hematopoyetik Kök Hücre Nakli Ünitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

2006 yılında Doçent, 2013 yılında Profesör oldu.

Halen Koç Üniversitesi Tıp Fakültesinde Öğretim üyesidir.

Türk Tabipleri Birliği, Türk Hematoloji Derneği, American Society of Hematology, European Hematology Association, European Bone Marrow Transplantation Registry, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği gibi birçok ulusal ve uluslararası derneğe üyedir.

Türk Hematoloji Derneği “Akut Lösemiler” ve Multiple Miyeloma” bilimsel alt komite sekreterliği görevlerinde bulundu.

2000 ve 2007 yılarında yapılan Ulusal Hematoloji Kongrelerinde iki kez en iyi bildiri ödülü aldı.

İki kez Rektörlük Üstün başarı ödülü ve iki kez Tıp Fakültesi Dekanlığınca verilen ve öğrenci oylarıyla belirlenen “Öğrencilere danışmanlık vermek yoluyla öğrenimlerini kolaylaştıran öğretim üyesi” ödüllerini aldı.

Ulusal ve uluslar arası çok sayıda bilimsel kongre, konferans ve aktivitede konuşmacı, oturum başkanı, organizatör, jüri üyesi ve katılımcı olarak bulundu.

Her yıl İstanbul’da düzenlenen “New Trends in Hematology” isimli toplantıların eş başkanıdır.

İstanbul Lenfoma Grubu (ILeG) kurucularındandır ve kuruluşundan beri grup sekreterliği görevini yürütmektedir.

Prof Dr Mustafa Çetiner 2010 yılından beri “Birleşmiş Milletler” doktoru olarak çalışmaktadır.

Çeşitli ulusal ve uluslararası dergide yayımlanmış 50′yi aşkın makalesi, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş 100′e yakın bildirisi ve Hematolojik Maligniteler üzerine yazılmış üç kitabı mevcuttur.

“Sağlığınıza”, “Lenfoma Tarihinden portreler” ve “Hematoloji tarihinde Kilometre taşları”, “Biz Kuş muyuz yoksa tavuk mu?” isimli popüler bilim kitapları yazmıştır.

Cumhuriyet Gazetesi Bilim ve Teknoloji Ekinde  10 yıldır “Güncel Tıp” ismi ile köşe yazıları yazmaktadır.

İstanbul Tabip Odasının elektronik ortamdaki sesi olan “Hekimedya” web sayfasında düzenli yazıları yayımlanmaktadır.

Farmaskop dergisinde, “Steteskop” ismiyle köşe yazıları yazdı.

“Herkese Sağlık” dergisinin kurucuları arasındadır, Söz konusu dergide “İnsan Olmak” adıyla köşe yazıları yayımlamış ve derginin Danışma Kurulu Koordinatörliğü görevini yürütmüştür.

Miyelomla yaşam grubunun (miyelomlayasam.org) danışmanıdır.

Tıp eğitimi, tıbbi etik ve tıp tarihi konuları ile ilgilenen Dr Çetiner’in ülkemizdeki popüler bilim dergilerinde 300′e yakın makalesi yayımlandı.

Prof Dr Mustafa Çetiner CNN-Türk televizyonunda yayımlanan “Kanser ve Yaşam” isimli programın devamlı konuğu ve bilimsel danışmanlığını yaptı.

Bilim, etik, hasta hekim ilişkileri, tıp tarihi konularında birçok konferans verdi, uzmanlık alanını ilgilendiren konularda sosyal farkındalık projelerinde rol aldı.

Ekim 2008 tarihinden beri VKV Amerikan Hastanesi Hematoloji Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Dr Çetiner 2011-2012 yıları arasında Mermorial Hastanesi Kemik İliği Nakli Ünitesi Direktörlüğü yapmış ve ünitenin kurucuları arasında yer almıştır.

Çetiner, Galatasaray Spor Klübü Kongre üyesi, Beylerbeyi Spor Klübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Beylerbeyi Spor Klübü Basketbol Şube Sorumlusudur.