Mikropsuz hayat hasta ediyor

(20.08.2019) Hepimiz biliyoruz çocukluğumuzdan beri annelerimiz kulaklarımıza fısıldayıp durur. Üstünü pisletme, toprakla oynama, elini iyi yıka diye… Acaba gerçekten annelerimiz doğru mu yapıyor? Ya da biz çocuklarımıza bunu öğretirken sandığımız kadar doğru bir iş mi yapıyoruz? Acaba bu kirlenmişlik, bu mikroplarla haşır neşirlik hâli bağışıklık sistemimiz için gerekli bir şey mi? Acıbadem Maslak Hastanesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, çocukluktan itibaren aşırı steril ortamlarda yaşamanın bağışıklık sisteminin “öğrenme sürecini” baltaladığını belirterek bu durumun başta alerjiler olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırdığını söyledi. (ZİYNETİ KOCABIYIK)

Devamını Oku

Sigara erkekte kan kanseri sıklığını arttırıyor

(30.06.2019) KAN kanserlerinden MDS (miyelodisplastik sendromu) erkeklerde daha sık görülüyor. Her 100 bin kişide 4.5 erkeğe karşılık, 2 kadın MDS tanısı alıyor. Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, “Bu oran farkına, erkeklerin daha sık sigara içmesi ve çalışma ortamında daha sık kimyasal maddelere maruz kalmasının neden olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Devamını Oku

Demir eksikliği ciddi hastalıkların ilk sinyali olabilir!

(29.04.2019) Halsizlik, dikkat eksikliği, uykuya eğilim, kalpte çarpıntı ve saç dökülmesi gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Genellikle de üreme çağındaki kadınları tehdit ediyor. Tedavi edilmezse yaşam kalitesini oldukça düşürebilen ve ciddi bir işgücü kaybına neden olabilen bu sağlık sorununun adı; demir eksikliği!

Devamını Oku

 Halsizlik, dikkat eksikliği ve saç dökülmesi… Ciddi hastalıkların ilk sinyali olabilir!

(04.05.2019) Demir eksikliği, günümüzde Dünya Sağlık Örgütü’nün öncelikli sağlık sorunları sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Dünyada 2 milyarı aşkın kişi, bir başka deyişle dünya nüfusunun yüzde 30’undan fazlası demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu yaşıyor. En çok da kadınlar demir eksikliği problemiyle mücadele etmek zorunda kalıyor.

Devamını Oku

Demir eksikliği üreme çağındaki kadını tehdit ediyor.

(29.04.2019) Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner özellikle erkeklerde ve menopoz dönemindeki kadınlarda gelişen demir eksikliği tablosunun ciddi olarak ele alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü bu iki grupta altta yatan etken mide ile bağırsak kanalındaki bir kanama olabiliyor.

Devamını Oku

Demir eksikliği nasıl giderilir?

Yapılan çalışmalar Türkiye’de yaşayan her 3-4 kadından birinin demir eksikliği sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle kadınlarda artmış olan adet kanamaları ve doğumlar demir eksikliğinin önemli nedenlerini oluşturuyor. Toplumdaki yaygın inanışın aksine demir eksikliği hastalık değil, bir belirti. Dolayısıyla bu tabloya yol açan sorunun veya hastalığın mutlaka tespit edilmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Her 3-4 kadından birinin sorunu olan bu durum ciddi hastalıkların sinyali olabilir

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner demir eksikliği belirtilerinde zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanın son derece önemli olduğunu vurguluyor. Bunun nedeni ise demir eksikliğinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemesinin yanı sıra pek çok önemli hastalığın uyarıcı sinyali olması.

Devamını Oku