Ben Mustafa Çetiner…
İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları uzmanıyım…
29 yıllık meslek hayatımın büyük bölümünü – bir kaç yılı dışarıda bırakırsak – üniversitede geçirdim. Beni bilenler bilir, hep hayatın içinde olmaya çalıştım, bilim insanları için anlatılan o Kaf dağına hiç tırmanmayı düşünmedim. Çünkü bilimin halkın içinde ve halk için yapılması gerektiğine inanıyorum. Akademinin bana taktığı apoletlere hiç kanmadım, kökenlerimi hiç unutmadım.
Bir tek ve kesin bir inancım var, Türkiye’nin bir bilim toplumu olması gerekiyor.
Buna katkı sağlayabilmek için 18 yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesinin Bilim ve Teknoloji Dergisinde, “Güncel Tıp” adı altında haftalık bilim yazıları yazdım. Son iki yıldır yazılarımı “Herkese Bilim Teknoloji” dergisinde sürdürüyorum.
Bir çok başka yayın organında yazılarım yayınlandı, 2007-2008 yılları arasında CNN-Türk Televizyonunda “Kanser ve Yaşam” isimli bir programda devamlı konuk oldum ve danışmanlık yaptım.
Hematoloji ve Popüler bilim alanında toplam 6 kitabım yayınlandı.
Bilim, bilim ahlakı, tıp tarihi ve güncel tedaviler konusunda sayısız konferans verdim.
Sevdam şudur; Türkiye, insanların politik ve dini inançlarından bağımsız olarak ve bütün halinde bir bilim toplumuna dönüşmek zorundadır. Uygar dünyada yer almamızın başka bir yolu yoktur.
Beni bu YOUTUBE kanalına işte bu inanç getirdi.
Peki neden bir YOUTUBE kanalı?
Yanıt açık.
Bu ülkede sağlık alanında ehil olmayan bir çok kişi, hiç bir bilimsel kanıt olmadan, deyim yerindeyse kulaktan dolma bilgilerle insanların aklını karıştırıyor. Anlı-şanlı ana akım medya kanalarında ve sosyal medyada kanıtı olmayan bilgileri gerçekmiş gibi anlatıyor.
Burada yanlış olduğuna inandığım bilgilerin doğrusunu anlatmaya çalışacağım. Güvencem 30 yıla ulaşan bir mesleki deneyim ve emektir.
Bu deneyimle, karınca kararınca ve gücüm yettiğince bu kanaldan doğru bilgiyi, kanıtı olan bilgiyi paylaşmaya çalışacağım.
Burada bilimsel kanıtı olmayan hiç bir bilgi duymayacaksınız.
Amacım bir sosyal medyacı olmak değil, anlamam o işlerden gençler kadar. Ama bir amacım var, bana güvenenlere doğru bilgiye ulaştırmak, bana ve bilime olan inançlarını boşa çıkartmamak…
Lütfen kanalı izleyin, izlettirin, düşüncelerinizi benimle paylaşın, bilmediğim bu alanda beni yalnız bırakmayın.
Bu arada izin verirseniz bazı isimlere teşekkür etmek istiyorum.
İki isim olmasa bu kanalda olmazdı. CNN-Türk’ün usta yönetmenleri Anıl Gökalp ve Emrah Bakkaloğlu, ikisine de çok yürekten teşekkür ederim, hem iyi birer yönetmen ve hem de iyi birer dost olduklarından. Bu işteki aslan payı onlarındır.
Dr. Burçin Sağlam ve Elvin Akkan’a da teşekkürler, bana ilham verdikleri ve katkı sağladıkları için.
Ali Pekşen’i de atlamamak lazım, ülkemizin en iyi görsel iletişim tasarımcılarından biri ve bu süreçte bize çok yol gösterdi.
Pleksus iletişimin sahibi Tolga Turgay ve ekibine de minnettarım, bu fikri ilk kafama onlar soktukları için.
Son teşekkür ise Doç. Dr. Handan Çetiner’e, her noktada bitmeyen desteğinden dolayı.
Yeni videolarda görüşmek üzere hepinize iyilikler diliyorum.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir